Magiškieji 2013-ieji Lietuvos kino teatruose (III dalis)

Magiškieji 2013-ieji Lietuvos kino teatruose

2013 metus galime drąsiai pavadinti fantastikos žanro metais, nes žiūrovams buvo pristatyta net penkiolika tokio tipo filmų. Sunku prisiminti, kad kuriais nors metais kino ekranuose pasirodydavo tiek daug šio unikalaus žanro atstovų. Metai taip pat buvo turtingi ir puikiomis dramomis, trileriais, animacijomis, pasakomis ir veiksmo filmais, kurie džiugino, laikė įtampoje, privertė susigraudinti, o kiti ir nuvylė. Mūsų valstybėje šiais metais pasirodė 163 juostos. Trečiojoje dalyje apžvelgsime šviesiausias ir pačias niūriausias kino metų akimirkas animacijos ir fantazijos filmų žanre bei lietuviškame kine.

 

Fantazijos sūkuryje

Pasakiškas kino pasaulis irgi išgyvena geriausius savo laikus, nes technologijų tobulėjimo dėka galima iš naujo pamatyti klasikinių kūrinių interpretacijas visiškai kitokiame pavidale. Pavasarį pasirodęs studijos „Disney“ pasakiškas „Ozas: Didelis ir Galingas“ (Oz: The Great and Powerful) atvėrė visiškai naują kvėpavimą žinomam literatūriniam kūriniui, kai tuo tarpu kita klasikinė pasaka „Jonukas ir Grytutė: raganų medžiotojai“ (Hansel and Gretel: The Witch Hunters) privertė pajusti baimę. Spalvingas ir visai žavus „Džekas milžinų nugalėtojas“ (Jack the Giant Slayer) irgi pasirodė iš gana pozityvios pusės. Tai žanro mylėtojus gali tik džiuginti, nes tiek daug klasikinių pasakų interpretacijų per vienerius metus seniai nebuvo. Metų pabaigoje tradiciškai pasirodo ir Petero Jacksono kuruojamas „Hobitas. Smogo Dykynė“ (The Hobbit: The Desolation of Smaug). Filmas labai pradžiugina, todėl galima teigti, jog režisierius ir jo komanda pasidarbavo iš peties pristatydami žiūrovams epinio pasakojimo tęsinį su patobulinta HFR technologija.

Nuotykių kupini filmai „Vienišas Klajūnas“ (The Lone Ranger), „47 Roninai“ (47 Ronin) ir „Volterio Mičio Slaptas Gyvenimas“ (The Secret Life of Walter Mitty) savo nepriekaištingo grožio peizažais ir natūraliomis dekoracijomis leido pamatyti pritrenkiantį gamtos grožį ir visą mūsų pasaulio didybę.

Kadras iš filmo “47 Roninai”

Mistinio pobūdžio filmai, kurių populiarumas orientuotas į paauglius, šiais metais patyrė nesėkmę. Vien jau filmo „Mirties įrankiai: Kaulų miestas“ (Mortal Instruments: City of Bones) fiasko įrodo, jog žiūrovams nusibodo saldžios istorijos apie monstrus ir jų meilę mirtingiems.

Animacijos bumas

Universaliu ir vienu pelningiausiu kino žanru yra laikoma būtent animacija. Išties, labai daug smagių ir šiltų juostų aplankė mūsų kino teatrus, kurios bežiūrint į smagius personažus privertė kvatoti iš širdies.

Kadras iš filmo “Bjaurusis Aš”

Dvylika metų laukta antroji „Monstrų universitetas“ (Monsters University) dalis apie Salio ir Maiko nuotykius pasirodo labai energingai ir su dideliu entuziazmu sugeba pakerėti daugelį mažų ir didelių žiūrovų. Kokybiškas ir nuotaikingas filmukas irgi pretenduoja tapti geriausiu metų animaciniu projektu. Nieko keisto, visgi projektas priklauso Oskarinei studijai „Pixar“. Ne ką mažiau žiūrovus nudžiugino antroji „Bjauriojo Aš“ (Despicable Me 2) dalis, kurioje kino ekranuose vėl dominavo pimpačkiukų (minionų) armijos. Su antra dalimi pasirodo ir studija Sony, kuri pristato „Mėsos kukulių krušos“ (Cloudy with a Chance of Meatballs) tęsinį. Visi trys darbai puikiai susiderina su savo pirmtakais, todėl jais niekas nenusivylė.

Kalbant apie naujus ir dar nematytų herojų nuotykius galima paminėti vizualiai gražų filmą pavadinimu „Paslaptinga karalystė“ (Epic), greitą ir įsiutusį „Turbo“ (Turbo) ir išties pavažiavusios šeimos epinį nuotykį juostoje „Krudžiai“ (The Croods). Kiekvienas iš šių filmų gali savotiškai patikti, nes kiekviename jų yra labai nemažai įdomybių ir originalumo.

Kadras iš filmo “Krudžiai”

Nusivilti galima nebent antrarūšiais animaciniais projektais, kurie turėtų iš karto keliauti į DVD, o ne į kino ekranus. Tokiais darbais tampa „Rifo pasaka 2“ (The Reef 2: High Tide), „Mano mama dinozaurė“ (Dino Time), „Ogis ir tarakonai. Filmas“ (Oggy and the Cockroaches: The Movie), „Sparnai“ (Planes) bei neseniai kino ekranuose pasirodęs „Kalakutai: Atgal į ateitį“ (Free Birds).

Lietuviško kino atgimimas

2013 metai yra ne tik fantastikos metai, bet dar ir lietuviško kino renesansas. Per pastaruosius keletą metų, ypač po labai sėkmingo „Tadas Blinda: pradžia“  pasirodymo, į kino ekranus pradėjo keliauti labai daug lietuviškų juostų. Daugelis jų pastatytos visiškai prastai, tačiau tarp tiek projektų galima atrasti ir keletą itin stiprių bei originalių darbų, su kuriais negeda būtų keliauti į patį Holivudą.

Kadras iš filmo “Laiškas Sofijai”

Svarbiausiu ir pačiu brangiausiu lietuvišku projektu šiais metais tampa Audriaus Juzėno „Ekskursantė“, pasakojanti apie sunkų vienos pasiklydusios mergaitės kelią namo. Deja, mūsų kino profesionalai nesugebėjo išsiųsti šios juostos JAV Kino meno ir mokslo akademijai kovoti už geriausią filmą užsienio kalba. Reikia paminėti ir pirmą mokslinės fantastikos trilerį „Aurora“, kuris skina laurus daugelyje kino festivalių. Nepamirškime ir biografinės dramos „Laiškas Sofijai“ apie mūsų šalies menininką Mikalojų Konstantiną Čiurlionį. Jautraus konteksto filmas sugebėjo pakerėti daugelį mūsų šalies žiūrovų, o tai tikrai puikus rezultatas su tokiu kukliu biudžetu. Tai įrodo, jog norint pastatyti kokybišką darbą esmė yra ne piniguose.

Mėgėjiško lygio filmų irgi netrūko, tačiau keli iš jų bent jau pateikti neįprastai. Vienas tokių filmų – Romo Zabarausko debiutas pavadinimu „Streikas“ (We Will Riot), kuris gal ir negali pasigirti stipriu scenarijumi, tačiau vien jau operatoriaus darbas ir geriausias iki šiol girdėtas lietuviškame kine garso takelis priverčia jausti pagarbą jauniesiems mūsų šalies talentams. Juosta „Emigrantai“, pasakojanti apie nesaldų išvykėlių gyvenimą užsienyje, mėgėjiškame lygmenyje gali pretenduoti į tam tikras ovacijas, ypač už pačią pirmą meistriškai sukurtą sceną.

Kadras iš filmo “Emigrantai”

Tenka pripažinti, jog džiugesio ne taip ir daug, nes tokie projektai kaip „Tyli naktis“, „Valentinas vienas“ bei „Moterys meluoja geriau. Kristina“ sugeba maitinti mūsų žiūrovus neskaniais ir greito paruošimo patiekalais, kurie, kaip bebūtų gaila, neša didžiulius pinigus jų kūrėjams. Net ir detektyvinio pobūdžio juosta „Vardas tamsoje“ nuvilia ne ką mažiau, nei šlykšti „Tyli naktis“. Deja, bet su kiekvienais metais bus dar daugiau panašaus pobūdžio filmų, nes mūsų kūrėjų godumui ribų nėra.

Apibendrinimas

Peržiūrėjus visus kino centruose rodomus filmus galima padaryti išvadą, jog šie kino metai yra tikrai labai sėkmingi. Daug puikių akimirkų, praleistų kino salėse, net iki šiol priverčia nusišypsoti ir prisiminti geriausius filmus, kuriuos verta įsigyti ir papildyti savo kino kolekcijas. Norėtųsi kino žiūrovams palinkėti, kad ateinantys metai būtų ne ką prastesni ir atneštų dar daugiau džiaugsmo, jaudulio ir juoko.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: