Čempionai / Chempiony


Premjera: Sausio 16, 2014Chempiony
Premjera Lietuvoje: Sausio 31, 2014
Kino platintojas: Top Film Baltic, UAB
Indeksas: V
Trukmė: 110 min.
Žanras: Drama
Šalis: Rusija
Režisavo: Dmitriy Dyuzhev
Vaidina: Aleksey Chadov, Svetlana Khodchenkova, Ekaterina Klimova, Viktor Gusev, Taisiya Vilkova
Filmo biudžetas – 5 000 000 $

Filmo pajamos – 2 586 464 $

Siužetas

Tai pasakojimas apie legendinius olimpiečius: ledo ritulininką Ilją Kovalčiuką, biatlonininką Nikolajų Kruglovą, snieglentininkę Jekateriną Iljiuchiną, čiuožikus Svetlaną Žurovą, Jeleną Berežnają ir Antoną Sicharulidzę. Pamatysime, kaip sportininkų gyvenimą veikė meilė, išdavystės, draugystė.

Buvaukine.lt sako:

„RASIJA – vperiod!“

Paskelbus Sočį 2014 metų Žiemos Olimpinių žaidynių sostine tapo akivaizdu, jog rusų kino kūrėjai nepraleis progos pristatyti kokį nors nacionalinį filmą apie šį įvykį. Rusijoje nelabai mėgiama studija „Enjoy Movies“ nepaliauja stebinti savo atkaklumu ir pristato dar vieną savo projektą, už kurį atsakingi net keturi režisieriai. Dmitrijus Diuževas, Aleksejus Bakulovas, Artiomas Aksenenko ir Emilis Nikogosianas su jau legenda tampančiu prodiuseriu Sariku Andreasianu priešaky pristato patriotiško konteksto projektą.

Režisierių kvartetas kviečia atsidurti pačiame Olimpinių žaidynių įkarštyje ir kartu su rusų nacionaliniais sportininkais pajausti pergalės, nusivylimo ir patriotiškumo jausmą.

Apie ką mes čia…

Tai penkios skirtingų sporto šakų nacionalinių ir Olimpinių čempionų sunkių pergalių istorijos, kurių atkaklumas turi įrodyti visam pasauliui, jog būtent Rusija yra geriausia ir verčiausia čempionų titulo 2014 metų Sočio Olimpinėse žaidynėse.

Kūrinio vidus

Paskutiniais metais rusai vėl pradėjo kurti daug patriotinio pobūdžio filmų. Kariniai filmai, kuriuose pabrėžiama šalies stiprybė ir neapsieinama be propagandos dar suprantami. Apie sportą paskutiniais metais buvo vos vienas dėmesio vertas filmas apie legendinį ledo ritulininką Valerijų Charlamovą juostoje „Legenda nr. 17“. Sarikas su savo bendražygiais greičiausiai pamatė puikų potencialą, kaip galima irgi praturtėti pateikiant tokios tematikos filmą, todėl nenuostabu, jog prieš Olimpines žaidynes jie išleidžia šią sportinę juostą.

Vėl pasakojimo epicentre atsiduria kelios istorijos, kurios, nors tarpusavy ir skiriasi, tačiau turi bendrą bruožą – patriotizmą ir siekį bet kokia kaina iškovoti pergalę. Žinoma, neapsieinama be ašarų, piktų trenerių užgauliojimų, konkurencinės dvasios praradimo, tačiau, galiausiai, kiekvienas iš rodomų sportininkų atranda savyje jėgų, atsigauna ir tampa nesustabdomais. Kaip banalu, jog filmas pritraukia žmonės vien dėl rusiškos vėliavos ir galingų šukių kaip „Rusija – čempionai!”. Net juokinga pasidaro, kai lemiamą akimirką visi rodomi rimtais veidais, o Rusijos nacionaliniai simboliai, įskaitant ir vėliavą, pradeda figūruoti stambiu planu. To jau tikrai per daug. Prisiminus gana šmaikštų 2007 metų amerikiečių filmą „Pačiūžomis į šlovę“, kuriame viskas pateikiama panašiu būdu, istorija atrodo beveik identiškai. Skirtumas tik vienas – amerikiečiai sugeba subtiliai paslėpti savo patriotinę propagandą, o rusai, deja, to neišmoko daryti. Nors, kokie ten rusai – armenų delegacija su Adreasianu priešaky.

Pačios istorijos ir jų pasakojimo principas nėra užburiančios, laikančios įtampoje ar tiesiog sugebančios išspausti kokį nors teigiamą jausmą. Parodomi atletai, kuriems svarbu laimėti ir tiek. Jie siekia savo tikslo, laimi, tampa čempionais. Nuo to niekas nepasikeičia, tačiau kelias į pergalė neatrodo toks varginantis, koks turėtų būti, siekiant išgauti daugiau draminio potencialo. To čia tiesiog nėra. Personažai visiškai neatskleisti. Šabloninis sportininkų portretas, kuriame pasigendame nuoširdaus pasakojimo apie jų gyvenimą ir vidinį skausmą. Pats veiksmas irgi gana paprastai rutuliojasi, kartais net per nuobodžiai ir monotoniškai. Taip, tai nėra dar vienas šlykštus „Enjoy Movies“ projektas, tačiau jis nėra ir koks nors išsiskiriantis ar turintis geras savybes. Vietoje dramos ir gerai suregzto siužeto gauname tiesiog trumpą įvadą į Olimpiadą ir susipažįstame su sporto šakomis, kurios ten dominuos.

Techninė juostos pusė

Techniškai filmas nėra toks prastas kaip jo turinys, pasakojimo maniera ir siužetinės linijos pateikimas. Operatorius pasidarbavo gana neblogai. Ypač galima pagirti už scenas, kuriose dominuoja ledo ritulininkai. Gražiai pastatytos scenos, kuriose akimirkai atsiranda net ir adrenalino pojūtis.

Garso takelis gana specifinis tokio pobūdžio filmui. Melodingas scenų papildymas kaip ir afišuoja patriotinių skambesių paradą, kuris turi žiūrovus paveikti ir leisti patirti džiugesį už savo sportininkus.

Garso montažas gana neblogas, ko negalima pasakyti apie vaizdą ir filmo montažą. Kartais atrodo, jog gaunasi tikra makalynė ir istorijos taip susipainioja, kad sunku stebėti kiekvieną iš jų.

Aktorių kolektyvinis darbas

Kaip nekeista, tačiau „Enjoy Movies“ į kiekvieną savo kuruojamą projektą sugeba sukviesti pirmojo ryškumo žvaigždes. Ši juosta – ne išimtis.

Kalbėti apie aktorius ir jų pasirodymus net neverta, nes visi jie pasirodė labai paprastai, nė vienas neišsiskyrė kokiu nors iškiliu vaidmeniu. Nepaisant to, ekrane malonu matyti Andrejų Fiodorcovą, Svetlaną Chodčenkovą, Aleksejų Čadovą, Jekateriną Klimovą ar legendinį rusų sportinį komentatorių – Viktorą Gusevą.

Šiuos žinomus veidus papildė jaunoji aktorių karta ir būsimi ekranų veidai Taisija Vilkova, Konstantinas Kriukovas ar Angelina Dobrorodnova. Visi šie jauni talentai pasirodė net geriau už senus kino vilkus.

Verdiktas

„Čempionai“ – tai vidutinės kokybės sportinės tematikos produktas, susidedantis iš kelių istorijų ir turintis vieną vienintelį tikslą – šlovinti rusų nacionalinę Olimpinę rinktinę ir skleisti patriotizmo jausmą visiems šalies žmonėms.

Scenarijus ir siužetinės linijos pateikimas – 4/10

Techninė juostos pusė – 6/10

Aktorių kolektyvinis darbas – 6/10

Bendras vertinimas: 5/10

About Dario Voitukevez

The Movie Lover!!!

Posted on 2014-02-02, in Drama. Bookmark the permalink. 1 Comment.

  1. netaip ir blogai

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: