Profas / Safe


Premjera: Balandžio 26, 2012
Premjera Lietuvoje: Gegužės 11, 2012
Indeksas: T
Trukmė: 94 min.
Žanras: Veiksmas, Kriminalinis, Trileris
Šalis: JAV
Režisavo: Boaz Yakin  
Vaidina: Jason StathamChris SarandonAnson MountJames Hong, Reggie Lee 

IMDB – 6.5/10
RottenTomatoes – 57/100
Metacritic – 55/100

Filmo biudžetas – 27 000 000 $

Bendros pajamos – 40 346 186 $

Siužetas

Dvylikametė mergaitė Mei , kuri atsimena neįkainojamą skaitmeninį kodą, yra persekiojama rusų mafijos, kinų triados bei korumpuotų Niujorko policininkų. Jos gyvybę gelbsti Lukas – buvęs elitinių policijos pajėgų agentas.

Buvaukine.lt sako:

„Erelis“

Kultinio 2000 metų filmo „Prisiminkime „Titanus“ “ režisierius ir scenaristas Boazas Yakinas pristato savo naujausią darbą – įtempto siužeto veiksmo trilerį su vienu populiariausių naujos kartos veiksmo filmų aktoriumi Jasonu Stathamu. Gaudynės, sprogimai, akrobatiniai triukai, muštynės – tai gero ir veiksmingo, adrenalino kupino filmo receptas, kuriuo su žiūrovu dalijasi kino kūrėjas.

Niujorkas – miestas, kuriame karaliauja Rusų mafija, kinų triada, korumpuoti policininkai ir aukšto rango miesto valdininkai.  Vieną lemtingą dieną viso nusikalstamo pasaulio dėmesį pritraukia maža, nedrąsi kinų mergaitė, vardu Mei. Ji atsimeną ilgą skaičių kombinaciją, sudarančią kodą seifo, kuriame guli labai vertingų tiek vienai, tiek kitai nusikaltėlių organizacijai daiktų. Paslapčiomis pabėgusi iš triados rankų, Mei sutinka buvusį policininką Luką Raitą, kuris stoja į kovą dėl jos su nusikaltėliais bei apsaugo nuo nelaimės. Mergaitės paieškoms metamos visos pajėgos ir tik Lukas gali apsaugoti vaiką nuo jam gresiančių nemalonumų, o kartu ir pats pakeisti savo niekam tikusį gyvenimą.

Filmo scenarijus nėra originalus ir yra beveik identiškai pateiktas kaip 1998 metų juosta su Briusu Willisu „Merkurijaus kodas“, kur jo personažui irgi reikėjo saugoti panašių gebėjimų turintį vaiką, tačiau  įdėmiau įsižiūrėjus galima pastebėti vieną didelį  nukrypimą link žaidimo „Grand Thieft Auto IV“ ir filmo siužetinės linijos pateikimą bei tiesiogines detales iš žaidimo.  Automobilių vagystės, gaudynės, susišaudymai – tai gracingai nuo Rockstar Games gaminio nušlifuotas bendras filmo kontekstas. Pačios kovų scenos yra pateikiamos dinamiškai, nors kai kuriose pritrūksta didesnio efekto, keli svarbūs kovų momentai yra neįgyvendinti iki galo, o tai kenkia bendram vaizdui žiūrint į neapykantos priepuolius turintį kovingą Luko personažą. Reikia atkreipti dėmesį į autentiškos atmosferos sukūrimą lingvistiniame filmo fone. Nepriekaištingai iš personažų lupų skambančios kinų bei rusų kalbos suteikia juostai žavesio, nes dažniausiai filmuose aktoriai nemoka taisyklingai ištarti rusiškų žodžių ir tai labiau panašu į parodiją, o kaip pavyzdys būtų paties Jasono Stathamo ištartos frazės šiame darbe. Filmo metu yra matomas kriminalinio detektyvo niuansas, todėl šios idėjos išraiška yra suktai įvyniota į bendrą kontekstą, o fonas apipiltas dar ir veiksmo aspektu. Iki paskutinio juostos akordo beveik neatskleidžiama visa tiesa apie seifo turinį, o tai dar labiau pagardina peržiūrą bei sukelia didesnę intrigą.

Iš techninės pusės paminėti galima svarbiausią viso filmo variklį – nuostabų operatoriaus Stefano Chapsky‘io darbą, kurio dėka juosta įgavo tiesiog fantastiškos adrenalino dozės. Efektingai apimdamas neramųjį Niujorko miestą, operatorius sugebėjo perteikti miesto esminį gyvavimo būdą, jo neramiąją dvasią. Gatvių aplinka, automobilių gaudynės bei susišaudymai pateikti labai realistiškai, nes drebančios kameros bei nuolatinio rakurso kaitaliojimo stilius apgaubia juostos neramiąją pusę, suteikdamas neišdildomo malonumo veiksmo filmų mėgėjams. Garso takelis visgi nesuteikia papildomų emocijų – jis yra visiškai sausas, o viena ir ta pati kompozicija, šokanti iš vienos scenos į kitą, padaro neigiamą įspūdį pašėlusiam Stathamo pasirodymui.

Pagrindinio vaidmens atlikėjas britas Jasonas Stathamas vėl įkūnija griežtą vyruką, turintį tam tikrus principus ir besivadovaujantį kumščio jėga. Nors dabar aktorius yra laikomas vieno vaidmens atlikėju, bet „Profe“ jis atrodo gan santūriai, mažiau kalba, daugiau veikia – konkrečiai išreikštas personažas, be jokių pagražinimų. Viskas būtų buvę gerai, jeigu ne personažo išreikšti veiksmai fantastinių filmų lygiu. Catherine Chan, suvaidinusi Luko palydovę viso filmo metu Mei, atrodo labai sukaustyta, todėl jos personažas nėra visiškai atskleistas tiek iš psichologinės, tiek iš biografinės pusės.  Akompanuojantis pagrindiniam duetui aktorių kolektyvas, susidedantis iš vyrų būrio, atrodo blankiai, na nebent tik Reggie Lee įneša šiek tiek malonesnių pojūčių iš peržiūros.

„Profas“ – tai kokybiškas veiksmo trileris, kupinas pašėlusių scenų, nenustygstančio adrenalino, vyriško humoro bei suktos siužetinės linijos. Jasono Stathamo dėka juosta įgauna pagreitį kaip lekiantis bėgiais traukinys, todėl veiksmo filmų gerbėjams neteks nuobodžiauti žiūrint į solinį aktoriaus pasirodymą didžiajame ekrane.

Vertinimas: 7/10

About Dario Voitukevez

The Movie Lover!!!

Posted on 2012-05-10, in Veiksmo. Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: